Odaklanma sorunu

akethemogger

akethemogger

Iron
son zamanlarda shorts videoları, tiktok falan kaydırmalı uygulamalar çıktıkça odak sorunum, erteleme aşırı arttı son 2 senedir falan böyle durum o kadar ciddileştiki yani bi film bile izliyemiyorum 2 3 dakikanın üzerindeki videoları kapatıyorum sağlam bi sosyal medya detoksu ile halledilebilir mi ? başarılabilen var mı fikirlerinizi merak ediyorum

ashawaganda ile vs halledilebilir mi

• +1
Reactions: enayispotify_34
aynı sorundan ben de muzdaripim ve bir türlü düzelmiyor sanırım çağımızın problemi bu

• +1
Reactions: enayispotify_34 and Deleted member 67889
son zamanlarda shorts videoları, tiktok falan kaydırmalı uygulamalar çıktıkça odak sorunum, erteleme aşırı arttı son 2 senedir falan böyle durum o kadar ciddileştiki yani bi film bile izliyemiyorum 2 3 dakikanın üzerindeki videoları kapatıyorum sağlam bi sosyal medya detoksu ile halledilebilir mi ? başarılabilen var mı fikirlerinizi merak ediyorum
Aslında bunu düzeltmek çok kolay. Tek yapman gereken bu saydiklarını yapmamak :) Bunun için hesaplarını dondurmana uygulamayı silmene vesaire gerek yok, iş sende bitiyor. Odağını daha arttırman için ilaç almanı önermem. Onun yerine Nofap ve meditasyon öneriyorum Müslümansan eğer ibadet bunun için en iyi yöntem.

Erteleme daha da bambaşka bir konu hatta bende bundan muzdaribim maalesef

Erteleme ve disiplin içinde tek diyebileceğim yapmak istemediğin herşeyi yapmak. Mesela sabah 12 yerine 7 de uyanıp yürüyüşe çıkmak, soğuk duş hatta ders çalışmak bile bunları 21 gün başarabilirsen devamı daha kolay oluyor 6 aydan sonra zaten bu bir hayat tarzına dönüşüyor. O en zor kısım 21 gün boyunca bunu yapmak.

• +1
Reactions: talldarkhandsome
uygulamaları tamamen silmelisin. tiktok zaten gereksiz. instagram için ise tamamen bırakman zor o yuzden uzun bir süre sadece tarayıcıdan gir site baya yavaslıyor orada kesfet falan gir(e)meden cıkıyosun ama siteye baktigin icinde icin biraz rahat oluyor en azından dmleri kontrol ediyon. youtube'a da yine tarayıcıdan girebilirsin, telefonda youtube'u silemeyeceginden durmaya zorla tarzında bi secenek olması lazım ona bas yok oluyo uygulama. eger ki bilgisayarın varsa youtube'a sadece oradan girersin. bunları yapınca aslında ne kadar cok bos zamanın oldugunu fark edeceksın muhtemelen. o bos zamanları degerlendir kendini zorlayarak. he hic bisey yapmayıp bos duvarı izlesen bile reels izlemekten iyidir. baska dopamin sistemini siken alıskanlıkların varsa onları da duzeltmelisin.

Last edited:
  • +1
Genetik beyler, cope yapmayı keselim.

Beyninin en ön kısmı ne kadar gelismisse o kadar maymun icgüdülerine hakim olup çalışabilirsin.

1713633702055

Şimdiye kadar tembel bir eşşek isen, şimdiden sonra da tembel bir eşşek olucan. (büyük ihtimalle)

• +1
  • So Sad
Reactions: Shade91, enayispotify_34, dogida and 1 other person

Beyninin en ön kısmı ne kadar gelismisse o kadar maymun icgüdülerine hakim olup çalışabilirsin.

View attachment 2870845

Şimdiye kadar tembel bir eşşek isen, şimdiden sonra da tembel bir eşşek olucan. (büyük ihtimalle)
senin kafanı sikiyim

Kral mert stoicus var bir tane ytber adamin sayesinde odaklanma sorunumu cozdum,bu cozmenin nedeni ise sosyal medya kullanimini azaltma,namaz kilip meditasyon yapma evde vucut gelistirme (set aldim) suan redpill-blackpill harmanlamasinda ilerliyorum,mindset olarak bunlar alakasiz ama stoa ogretilerini uyguluyorum.

uygulamaları tamamen silmelisin. tiktok zaten gereksiz. instagram için ise tamamen bırakman zor o yuzden uzun bir süre sadece tarayıcıdan gir site baya yavaslıyor orada kesfet falan gir(e)meden cıkıyosun ama siteye baktigin icinde icin biraz rahat oluyor en azından dmleri kontrol ediyon. youtube'a da yine tarayıcıdan girebilirsin, telefonda youtube'u silemeyeceginden durmaya zorla tarzında bi secenek olması lazım ona bas yok oluyo uygulama. eger ki bilgisayarın varsa youtube'a sadece oradan girersin. bunları yapınca aslında ne kadar cok bos zamanın oldugunu fark edeceksın muhtemelen. o bos zamanları degerlendir kendini zorlayarak. he hic bisey yapmayıp bos duvarı izlesen bile reels izlemekten iyidir. baska dopamin sistemini siken alıskanlıkların varsa onları da duzeltmelisin.
Dogrudur bra şôyle yapiyorum sabah saat 5'te kalkip sabah namazi kiliyorum ve icgudulerime hakim olmaya calisiyorum ondan sonra parkta 1 saat calishtenicsle ugrasiyorum bence bu sorunlar biraz da @maximum cope31'un argumanlariyla dogru isliyor,zeka da birnevi genetik.tamamen mindset olarak kendimizi iyilestirmeye bakicaz @2025 chad candidate o dedigin sorunlari da cozdum

• +1
Reactions: maximum cope31
senin kafanı sikiyim
Bra bugün video izledim mert stoicus diye redpillci bir youtuber,adam videolarinda soyle diyordu ne kadar anlik dopaminlere iste saydigi seylere bagimli kalirsaniz o kadar odaklanma sorunu yasarsiniz diys

• +1
Reactions: aldest
ashawaganda ile vs halledilebilir mi
Ashwagandha-phenibut
Birde meditasyon olarak namaz kil
Soguk suyla dus al arabesk-hareketli muzik ikilisinden uzak dur

Başardım hatta sosyal medyayi yaklasik 1 sene kullanmayip,tamamen kendimi kisisel gelisime,spora,namaza ve network gelistirmseye adamistim

Bra bugün video izledim mert stoicus diye redpillci bir youtuber,adam videolarinda soyle diyordu ne kadar anlik dopaminlere iste saydigi seylere bagimli kalirsaniz o kadar odaklanma sorunu yasarsiniz diys
Basardik @aldest bra cozumleme mindsetine gectik

Zaten böyle komplike bir problemin nedenini tek bir nedene indirgeyemezsin.

• +1
Odaklanma probleminin tek nedeni genetik olamaz, yani bir sürü etken olabilir.
Yok benim odaklanma problemim yok fakat daydreaming yasiyorum oda cope genetik bence cogu ne kadar kendimi iyilestirsem de tembel olmasam dahi bazi seyler genetikten geliyor ama mindset olarak cozucu yapiya ulastim

• +1
Reactions: aldest
Yok benim odaklanma problemim yok fakat daydreaming yasiyorum oda cope genetik bence cogu ne kadar kendimi iyilestirsem de tembel olmasam dahi bazi seyler genetikten geliyor ama mindset olarak cozucu yapiya ulastim
Daydreaming yaşıyorsan müziğe ara ver, hayal kurmanı tetikleyen şeylere ara ver.

• +1

View attachment 2870845

benim için over demek amına koyayım

• +1

Users who are viewing this thread

Back